wtorek, 6 grudnia 2022

Kolejna rządowa inwestycja w Bytomiu

 


Niemal 300 milionów złotych dla Bytomia!

Wielka inwestycja w transport kolejowy na Śląsku. W poniedziałek 5 grudnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podpisano 6 umów na realizację Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku. Realizatorami programu finansowanego z budżetu państwa będą samorządy i Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość kolejowych inwestycji w województwie śląskim to ponad 1,5 miliarda złotych.

Pośród miast, w których PKP przeprowadzi inwestycje jest także Bytom, w którym zaplanowano budowę nowej łącznicy kolejowej usprawniającej połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami. Podróż pociągiem z Bytomia do Rudy Chebzie zajmie 10 min. To będzie nowe, atrakcyjne, bezpośrednie połączenie miast. Zwiększy się dostęp do kolei, dzięki budowie nowych przystanków Ruda Orzegów oraz Bytom ul. Zabrzańska. Projekt obejmuje budowę 5 km nowych linii kolejowych oraz modernizację 4 km linii między Zabrzem Biskupicami a Rudą Chebzie (nr 189). Szacowana wartość przedsięwzięcia to ponad 270 mln zł. Pełna nazwa zadania „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska”.

Program Kolej Plus wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa.

To kolejna inwestycja rządowa, jaka przeprowadzona zostanie w naszym mieście – mówi Poseł na Sejm Wojciech Szarama. Wcześniej, dzięki finansowaniu z budżetu państwa wybudowano między innymi nowe lodowisko, rolkowisko, wodny plac zabaw w Parku Kachla, a remontów doczekało się wiele bytomskich ulic. W chwili obecnej powstaje przedszkole w Miechowicach, zaś w ciągu najbliższych lat ruszy przebudowa ulicy Piłsudskiego, dzięki której zakończy się problem jej zalewania w czasie obfitych opadów deszczu. Tylko na tę ostatnią inwestycję, Bytom otrzymał w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowy Fundusz Polski Ład aż 30 milionów złotych – dodaje Poseł Wojciech Szarama