wtorek, 7 lipca 2020

Opowiadam się za spokojem i rozwojem miasta


Rozmowa z Zastępcą Prezydenta Bytomia Waldemarem Gawronem


Panie Prezydencie, jak się dowiedzieliśmy niedawno, Bytom po raz kolejny może liczyć na rząd Mateusza Morawieckiego.

Tak, w wyniku uchwalenia przez Sejm i podpisania przez Prezydenta Andrzeja Dudę Tarczy Samorządowej, nasze miasto zostanie wsparte kwotą ponad 22 milionów złotych. Środki przekazane przez rząd będziemy mogli wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, obejmujące całokształt działań podejmowanych przez samorząd, a więc na przykład  remonty szkół czy przedszkoli, inwestycje w wodociągi, w kanalizację. Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. Co ważne, pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku i nie trzeba będzie ich zwracać. To bardzo dobra informacja dla naszego miasta. Ponad 22 miliony złotych, jakie zaplanowano dla Bytomia to olbrzymi zastrzyk finansowy, który pozwoli nam na stabilne prowadzenia działań w dobie pandemii. Cieszę się, że władze państwowe, jak zawsze patrzą na nasze miasto z olbrzymia przychylnością.

To prawda, Bytom bowiem naprawdę nie może narzekać na współpracę z obozem Dobrej Zmiany?

Absolutnie. Przypomnę wielomilionowe dofinansowania budowy nowego lodowiska, remonty czy chociażby modernizacje dróg miejskich w Bytomiu ze środków rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. To, że tak wiele ulic remontuje się dzisiaj w naszym mieście to w olbrzymiej mierze zasługa właśnie obozu Zjednoczonej Prawicy, której poparciem cieszy się Prezydent Andrzej Duda. Rząd stale inwestuje w Bytom, widać zatem jak ważny jest wybór właściwych władz naszego kraju, z prezydentem na czele. Dzisiaj bowiem stoimy przed rozwiązaniem: albo dalsze inwestycje i pieniądze dla Bytomia albo ciągły konflikt na szczytach władzy i blokowanie dobrych dla obywateli zmian przez prezydenta wywodzącego się z Platformy Obywatelskiej. Ja opowiadam się po stronie spokoju i bezkonfliktowej współpracy, przekładających się bezpośrednio na rozwój Bytomia.

Rozumiem zatem, że będzie głosował Pan na Prezydenta Andrzeja Dudę?

Tak. Andrzej Duda uzyskał moje poparcie w I turze i będę na niego głosował także w dniu 12 lipca. Wszystkich bytomian zachęcam do dokonania takiego właśnie wyboru, ponieważ jest on najlepszy dla Bytomia, najlepszy dla naszego miasta.

Był Pan przez długie lata członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. Czy poparcie dla Andrzeja Dudy, jakie wyraziło szereg osób związanych z KPN także wpłynęło na Pana decyzję?

To prawda. Od lat 80. XX wieku byłem członkiem KPN. Protestowaliśmy przeciwko komunistom, a potem, po roku 1989, przeciwko układowi poskomunistycznemu, jaki rozwinął się w Polsce dusząc przedsiębiorczość i wolność Polaków, skazując miliony na bezrobocie, likwidując zakłady pracy. Andrzej Duda uzyskał poparcie ze strony najbardziej patriotycznej części byłych działaczy Konfederacji, w tym KPN-Niezłomni czy Związku Konfederatów Polski Niepodległej. Wspomnieć także jednak trzeba o poparciu  jakiego Andrzejowi Dudzie udzielili członkowie byłych organizacji niepodległościowych, RUCHU, KPN, ROPCIA i  Solidarności, zrzeszeni w Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętym, Więzionym i Internowanym. Od zawsze identyfikowałem się z polskim ruchem niepodległościowym i także dlatego głosować będę na Andrzeja Dudę.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również i proszę wszystkich mieszkańców Bytomia o oddanie swojego głosu na Prezydenta Andrzeja Dudę.