czwartek, 25 czerwca 2020

Dobry czas dla Bytomia


Rozmowa z  Maciejem Bartkowem, koordynatorem projektu „Tajemniczy Bytom” i radnym Rady Miejskiej.


Znamy już termin wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca. To dobry termin?

Cieszę się, że zawirowania z datą wyborów, będące skutkiem nieodpowiedzialnej postawy parlamentarnej opozycji, zostały w końcu przecięte. Musimy pamiętać, że to fałszywa narracja narzucona Polakom przez Platformę Obywatelską i miesięczne przetrzymywanie ustawy o wyborach korespondencyjnych w Senacie były bezpośrednim powodem tego, iż wybory prezydenckie nie mogły się odbyć we wcześniej ustalonym terminie. Na szczęście opozycja poszła po rozum do głowy i w miarę szybko zakończyła prace w Senacie, co pozwoliło na przyjęcie ustawy, na mocy której w ostatnią niedzielę czerwca Polacy będą mogli skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Warto także pamiętać, iż gdyby rząd i prezydent zgodzili się na formułowaną wcześniej przez PO propozycję wprowadzenia na rok stanu klęski żywiołowej w Polsce, to dzisiaj nie tylko nie odbyłyby się żadne wybory, ale i żadne obostrzenia nie mogłyby być likwidowane.

Czy wie już Pan na kogo odda swój głos?

Tak. Będę głosował na Andrzeja Dudę. Moim zdaniem jest on najlepszym kandydatem spośród tych, którzy wezmą udział w wyborach. Przez ostatnie 5 lat bardzo dobrze reprezentował Polskę, wyróżniając się korzystnie na tle większości swoich poprzedników.  Patrząc z pozycji mieszkańca Bytomia zwracam jednak uwagę na rzecz najistotniejszą czyli na wymierne korzyści, jakie z prezydentury Andrzeja Dudy i jego bezkonfliktowych relacji z rządem osiąga Bytom.

Porozmawiajmy zatem o tym. O jakich korzyściach dla Bytomia możemy mówić?

Są to korzyści dwojakie. Przede wszystkim możemy mówić o rzece pieniędzy, jakie bezpośrednio do kieszeni mieszkańców naszego miasta trafiły za pośrednictwem programów społecznych typu 500+ czy 300+. Mówimy tutaj o kwotach wręcz astronomicznych, bowiem od początku funkcjonowania  programu 500+ bytomianie otrzymali ponad 340 milionów zł! Z kolei program „Dobry Start” to kolejne niemal 10 milionów złotych. Każdy, kto wychowuje dzieci wie, jak duże jest to wsparcie. Wsparcie, którego nie byłoby, gdyby nie Prezydent Andrzej Duda. A przecież nie są to jedyne programy społeczne, jakie wprowadzono w ciągu ostatnich 5 lat. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzona została 13 emerytura, obniżono dla wszystkich podatek PIT, a dla osób do 26 roku życia podatek zniesiono w ogóle. Co istotne, zdecydowana większość tych pieniędzy trafia przecież później na rynek i zostaje wydana w sklepach, na bazarach czy w galeriach przyczyniając się do wzrostu obrotów w firmach, a więc wzbogacając naszych, rodzimych przedsiębiorców. Sam prowadziłem kiedyś działalność gospodarczą, konkretnie sklep modelarski, który musiałem po kilku latach zamknąć, właśnie z uwagi na brak wolnej gotówki w kieszeniach klientów. Jestem przekonany, że gdyby ówcześnie rządząca Platforma Obywatelska wprowadziła taki program, swój „biznes” mógłbym prowadzić do dzisiaj. Niestety politycy Platformy czy SLD mieli inne priorytety, a troska o poprawę bytu Polaków do nich nie należała.

Jednakże nie tylko bezpośrednio mieszkańcy Bytomia korzystają na dobrej współpracy rządu z prezydentem Andrzejem Dudą. Także samo miasto nie może chyba narzekać?

Zdecydowanie tak. Od chwili, gdy w roku 2015 wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda nasze miasto bezproblemowo pozyskuje środki zewnętrzne na wiele inwestycji prowadzonych dla dobra nas, mieszkańców. Przypomnę wielomilionowe dofinansowania budowy nowego lodowiska, remonty i modernizacje dróg miejskich w Bytomiu, zakupy dla bytomskiego szpitala czy inwestycje w sport czy bytomską oświatę. Rząd stale inwestuje w Bytom, widać zatem jak ważny jest wybór właściwych władz naszego kraju, z prezydentem na czele. Przypomnę, iż w ciągu ostatnich  lat  wpływy do budżetu naszego miasta z podatków PIT i CIT, w porównaniu do ostatniego roku rządów PO, wzrosły o ponad 45 milionów złotych! Również dzięki Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Polacy stali się właścicielami gruntów, które wcześniej posiadali tylko w użytkowaniu. Tak dobrej koniunktury nie możemy zaprzepaścić, stąd mój apel o głosowanie na Andrzeja Dudę.

Radni Alfred Pyrk i Maciej Bartków


Tę dobrą współpracę widać było także w ostatnim czasie, gdy zmagaliśmy się wszyscy z pandemią Covid-19.

To prawda, także i w tym przypadku mogliśmy liczyć na natychmiastową pomoc władz czy spółek Skarbu Państwa. Już w pierwszych dniach epidemii Wojewoda Śląska przekazał naszemu miasta ponad ćwierć miliona złotych dla Oddziału Zakaźnego bytomskiego Szpitala Miejskiego. Z rządowej Agencji Rezerw  Materiałowych bez przerwy płynął strumień tysięcy maseczek, płynów dezynfekujących „Orlen”, przyłbic ochronnych czy mydła antybakteryjnego.  Dzięki pomocy Wojewody, Szpital Miejski w Bytomiu podpisał także umowę z Fundacją KGHM Polska Miedź, dzięki czemu kolejne setki tysięcy złotych zostały przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla tej placówki. W ramach kolejnego programu rządowego dofinansowanie w kwocie 350 000 złotych otrzymają lub już otrzymały wszystkie Domy Pomocy Społecznej działające w Bytomiu. Z kolei Województwo Śląskie rozpoczęło realizację projektu pn. „Śląskie zdrowie”, z budżetem ponad 123 milionów złotych. Jak poinformowała mnie Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa, z tej puli zagwarantowano Bytomiowi 1,5 miliona złotych, z przeznaczeniem dla Szpitala Miejskiego nr 1 i jego Oddziału Zakaźnego. Jak zatem widać działamy skutecznie.

Prezydent Andrzej Duda niedawno odwiedził nasze miasto i spotkał się z bytomianami, którzy przyjęli go entuzjastycznie. Czy możemy liczyć, że Prezydent pojawi się w Bytomiu ponownie?

Oczywiście. Spotkanie w Bytomiu wypadło rewelacyjnie i raz jeszcze dziękuję naszym mieszkańcom za tak gorące, piękne przyjęcie Pana Prezydenta. Jeśli zaś chodzi o kolejne wizyty, to jedną z nich mamy już za sobą. Niedawno, w dniu 5 czerwca Andrzej Duda gościł w Bytomiu po raz kolejny. Tym razem spotkał się z ratownikami górniczymi w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz otworzył nową strażnicę Państwowej Straży Pożarnej, wybudowaną w całości z funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jestem przekonany, że Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Bytom jeszcze nie raz, przywożąc nam kolejne dobre wiadomości, w jakie dla naszego miasta obfitowała przecież jego pierwsza kadencja. Głosujmy zatem na rozwój Bytomia, głosujmy na Andrzeja Dudę!