środa, 24 czerwca 2020

Wsparcie dla Bytomia!


Ponad 22 miliony dla Bytomia!


Prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 4.0 - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Ustawa zawiera ponadto zmiany mające wesprzeć budżety jednostek samorząd terytorialnego (tzw. tarcza samorządowa).  Gminy i Powiaty otrzymają dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to prawdziwa TARCZA DLA SAMORZĄDÓW warta w skali całego kraju nawet 6 miliardów złotych.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach.

Pieniądze będą przyznawane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.
Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który by tak szeroko wspierał działania małych Ojczyzn.

Jeżeli chodzi o Bytom, to nasze miasto będzie mogło uzyskać aż 22 692 279 zł! Co ważne, pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku i nie trzeba będzie ich zwracać.

To bardzo dobra informacja dla naszego miasta - komentuje Waldemar Gawron, Zastępca Prezydenta Bytomia. Ponad 22 miliony złotych, jakie zaplanowano dla Bytomia to olbrzymi zastrzyk finansowy, który pozwoli nam na stabilne prowadzenia działań w dobie pandemii. Cieszę się, że władze państwowe, jak zawsze patrzą na nasze miasto z olbrzymia przychylnością.


fot. prezydent.pl/Igor Smirnow

fot. prezydent.pl/Igor Smirnow