sobota, 2 czerwca 2018

Konferencja prasowa Mariusza Janasa

W środę (30 maja) odbyła się konferencja prasowa Mariusza Janasa, przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu. Spotkanie zorganizowano w okolicach dawnego wysypiska miejskiego przy ul. Kamieńskiej.


W trakcie konferencji Mariusz Janas zaprezentował pisma, jakie wystosował do Śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz prezesa BPK. Powołując się na liczne w ostatnim czasie skargi działkowców użytkujących swoje ogródki w okolicy dzierżawionego przez prywatną spółkę składowiska odpadów, Mariusz Janas zwrócił się do prezesa BPK z wnioskiem o informację dotyczącą ilości kontroli przeprowadzanych na składowisku, a także zaapelował do niego o objęcie tego terenu stałym monitoringiem.

Z kolei w piśmie do ITD, przewodniczący rady Miejskiej w Bytomiu zwrócił się do tej instytucji z prośbą o pilne i systematyczne kontrole zawartości samochodów ciężarowych zmierzających na bytomskie wysypisko. Jak przypomniał, kontrola taka przeprowadzona w ubiegłym roku ujawniła przewóz odpadów niezgodnych z posiadanymi dokumentami.

Z kolei Maciej Bartków, przewodniczący PiS w Bytomiu poinformował, iż w razie wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów w  Bytomiu, podjęte zostaną działania zmierzające do odzyskania wysypiska przez miasto. Powiedział także, iż opierając się na stosownych zapisach umowy pomiędzy BPK a spółką dzierżawiącą składowisko, miasto prowadzić będzie stałą kontrolę wszystkiego co trafiać będzie na ten teren. „Wydzierżawienie składowiska prywatnemu podmiotowi uważamy za olbrzymi błąd” – powiedział Mariusz Janas.

Mariusz Janas poinformował także, iż a w najbliższych dniach wystosuje pismo do prezydenta Damiana Bartyli z wnioskiem o zakup dla straży miejskiej specjalistycznej platformy ekologicznej. Chodzi o specjalny pojazd na wyposażeniu którego znajdą się m.in. czujniki do analizy pyłu zawieszonego, przenośny detektor wielogazowy, analizator zanieczyszczenia wody, obrotowa kamera do obserwacji czy sprzęt do nocnej penetracji terenu. Specjalistyczna platforma pozwalałaby strażnikom miejskich na natychmiastowe zbadanie składu odpadów przywożonych do naszego miasta, a ujawnianych często przez bytomskich strażników. „Prezydent powinien zajmować się tym co leży w jego kompetencjach i zacząć realnie walczyć z procederem nielegalnego składowania odpadów w naszym mieście” powiedział Mariusz Janas.

Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem ogólnopolskich mediów. Relacje z niej mogliśmy obejrzeć na antenie TVP, Polsatu i TVN24.