środa, 24 stycznia 2018

Znamy potrzeby Bytomia

"Prawo i Sprawiedliwość zna potrzeby Bytomia i wie jak pozyskać środki na realizację Dobrej Zmiany w naszym mieście" powiedział w wywiadzie udzielonym "Gazecie Polskiej Codziennie" poseł Wojciech Szarama.
 
 
Poniżej prezentujemy rozmowę z posłem, jaka ukazała się w "Gazecie Polskiej Codziennie" w dniu 23 stycznia br.
 
 
1.Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy skład rządu, który nawet opozycja nazywa technicznym i merytorycznym. Co to w Pana opinii oznacza dla naszego regionu?
 
Premier Morawiecki przykłada wielką wagę do programu dla Śląska. Mogliśmy się o tym przekonać śledząc jego działania jako ministra finansów i rozwoju. W czasie ostatniego spotkanie w Katowicach, kiedy prezentowano Program dla Śląska, premier i towarzyszący mu ministrowie zaznaczyli, iż chcą aby nasze województwo było zapleczem energetycznym Polski, a jednocześnie liderem innowacji w przemyśle w naszym kraju. Z pewnością dobrą informacja jest to ze ministrem inwestycji i rozwoju został dr Jerzy Kwieciński i ze to on będzie odpowiedzialny w rządzie za realizację Programu.
 
2.Rząd Prawa i Sprawiedliwości wkrótce po przejęciu władzy po poprzednikach zaproponował reformę górnictwa i przemysłu ciężkiego. Czy, i w jakich obszarach, mieszkańcy woj. śląskiego odczuli jej pozytywne skutki?
 
 W Programie dla Śląska zaplanowano rozwój przemysłu ciężkiego, ale na nowoczesnych zasadach. Węgiel, którego roli w przemyśle nikt nie kwestionuje, musi być używany w sposób racjonalny. Stąd też np. projekt mający na celu zgazowanie węgla w przemysłowych instalacjach na powierzchni. Zakłady zbrojeniowe znajdujące się na terenie Śląska mają produkować dobre uzbrojenie dla polskiej armii, ale także na eksport. Dzięki naszym działaniom, w górnictwie doszło do stabilizacji, pojawiły się zyski, wypłacane są rekompensaty za odebrany deputat węglowy, możliwe będą nagrody. Musimy jednak prowadzić politykę rozważną, nastawioną na inwestycje, tak aby w przyszłości zabezpieczyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.
 
3.W lipcu ub.r. powstała Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia. W 41 największych miastach Śląska i Zagłębia mieszka ponad 2 miliony ludzi. Jest to najlepsze miejsce do inwestycji. Czy metropolia spełni swoją rolę? Co powinno być najważniejsze w jej rozwoju?
 
Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało swoich obietnic i doprowadziło do powstania metropolii. Zależy nam na szerokiej współpracy z samorządowcami, niestety niektórzy z nich, jak np. prezydenci Sosnowca, Tychów i Gliwic nie chcą silnej metropolii, starając się raczej nie utracić swoich i Platformy Obywatelskiej wpływów. Prawie 300 mln zł z budżetu państwa nie może być przeznaczone na imprezy i zatrudnianie swoich „kolesi”. Te pieniądze muszą pójść na rozwój komunikacji i planowanie przestrzenne.
 
4.Zmieńmy temat naszej rozmowy. W Bytomiu, z którym jest Pan związany, niedawno miało miejsce referendum za odwołaniem prezydenta Damiana Bartyli (było nieskuteczne z powodu zbyt niskiej frekwencji). Dlaczego mieszkańcy zdecydowali się na taki krok i czy nowy włodarz poradziłby sobie z wyzwaniami?
 
Referendum było wynikiem negatywnej dla prezydenta miasta opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej wykonania budżetu za rok 2017. Nie była to jednak jedyna przesłanka, jaką kierowali się radni podejmując uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Wpływ na nią miał także proceder nielegalnego deponowania odpadów, z jakim mamy dzisiaj do czynienia w Bytomiu. W opinii wielu mieszkańców i środowisk politycznych czy społecznych prezydent Bytomia nie potrafi, bądź nie chce poradzić sobie z tym problemem. Prawo i Sprawiedliwość zna potrzeby Bytomia i wie jak pozyskać środki na realizację Dobrej Zmiany w naszym mieście.
 
5.Jaka przyszłość czeka w Pana opinii mieszkańców Bytomia, miasta borykającego się z wieloma trudnościami?
 
Prawo i Sprawiedliwość w Bytomiu ma program dla miasta, uaktualniając go i poszerzając o te obszary, na które w wyniku zmiany władzy w Polsce będzie można z powodzeniem pozyskać środki. Już dzisiaj widzimy pozytywnie rezultaty naszej działalności. Przypomnę, iż tylko w ostatnim okresie udało się pozyskać dla Bytomia niewyobrażalne wcześniej środki finansowe. Kilka dni temu przekazaliśmy dla Oddziału Klinicznego Pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu sprzęt zakupiony dzięki dwumilionowemu dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia, dobiega końca budowa nowej hali do tenisa ziemnego wsparta przez Ministerstwo Sportu kwotą 1,5 mln. złotych, a w budżecie państwa zapisaliśmy kolejny milion dla Bytomia na remonty szkół i Komisariatu Policji obejmującego swoim działaniem m.in. teren Bobrka, a więc ten, gdzie proceder nielegalnego deponowania odpadów przybrał najbardziej na sile. Jednak wiele zależy od mieszkańców, nie mogą pozostać bierni i muszą wziąć udział w wyborach.
 
 

 
Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Bytomiu w biurze poselskim posła Wojciecha Szaramy