środa, 10 stycznia 2018

Rok Zbigniewa Herberta

Decyzją Sejmu RP, rok 2018 został ustanowiony Rokiem Zbigniewa Herberta. W przyjętej w październiku 2017 roku przez aklamację uchwale oddano hołd "jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w."

W uchwale przypomniano, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd".

"W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" - napisano w uchwale.

Podkreślono w niej, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań "budujących naszą tożsamość i wyobraźnię", z których najważniejsze brzmi: "Bądź wierny Idź". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ustanawia rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta" - zaakcentowano w uchwale.

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Herbert żartobliwie nazywał sam siebie "tekściarzem Gintrowskiego".

Z tej okazji zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania recitalu ś.p. Przemysława Gintrowskiego opartego na poezji Zbigniewa Herberta - poezji, której motywem przewodnim jest dążenie do scalenia doświadczeń współczesnych z wartościami historii, cywilizacji, mitu i natury. Przemysław Gintrowski prezentuje sześć własnych kompozycji do wierszy: "Potęga smaku", "Do Marka Aurelego", "Prośba", "U wrót doliny", "Pieśń o bębnie", "Ze szczytów schodów".