wtorek, 8 grudnia 2020

Kolejne miliony dla Bytomia

 


Nie słabnie pomoc rządu dla naszego miasta.

Jak niedawno informowaliśmy, we wrześniu br. na konto miasta Bytomia wpłynęło 22 miliony 692 tysiące złotych. Są to pieniądze przekazane przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach Tarczy Samorządowej.

Z kolei w dniu 30 listopada br., na specjalnie zwołanej w Bytomiu konferencji prasowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba poinformował, iż nasze miasto otrzymało ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aż 3 mln 245 tys. zł dotacji przeznaczonej na usuniecie i zutylizowanie odpadów niebezpiecznych porzuconych na terenie działki przy ul. Szyby Rycerskie. W ciągu ostatnich lat zdeponowano tam 364 tony odpadów, których usuniecie będzie możliwe dzięki otrzymanym właśnie środkom finansowym. Niebezpieczne odpady znikną z Bytomia do końca 2021 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspiera samorządy w zakresie unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych, a z takimi mamy do czynienia w Bytomiu – powiedział w czasie konferencji Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i  Środowiska. Dzięki tej dotacji za kilka miesięcy nielegalne wysypisko zniknie i przestanie zagrażać środowisku i zdrowiu mieszkańców Bytomia.

W dniu dzisiejszym natomiast otrzymaliśmy informację o kolejnych milionach przyznanych przez rząd naszemu miastu. Tym razem jest to kwota 15 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont ulic Frycza-Modrzewskiego oraz Nickla. Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie działania podjęte osobiście przez bytomianina, Kamila Jaszczaka, Dyrektora Biura Mateusza Morawieckiego w Katowicach – mówi radny Maciej Bartków, który od samego początku brał udział w pracach związanych z pozyskaniem dodatkowych pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Cieszę się, iż kolejne ulice miasta, po latach zaniedbań, zostaną wyremontowane. Szczególnie raduję się z remontu ulicy Nickla, jednej z ważniejszych ulic Miechowic – dodaje reprezentujący właśnie tę dzielnicę radny Bartków.To jednak nie jedyne pieniądze dla Bytomia, o jakich dowiedzieliśmy się dzisiaj. Kolejnym beneficjentem rządowej pomocy okazał się GKS Rozbark, który właśnie otrzymał z rządowego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej ponad 2 miliony złotych z przeznaczeniem na rozbudowę boiska treningowego. To olbrzymia zasługa władz klubu, młodych ludzi, społeczników, którzy po raz kolejny pokazali, że chcieć to móc – komentuje radny Alfred Pyrk. Gratuluję im zapału i konsekwencji w dążeniu do celu – dodaje radny Pyrk.

Warto dodać, iż w chwili obecnej działania skierowane na pozyskanie dla Bytomia kolejnych kilku milionów złotych podjął poseł na Sejm RP Wojciech Szarama. W ich wyniku realnym staje się pozyskanie kolejnych funduszy między innymi na remonty szkół, przedszkoli oraz inicjatywy kulturalne i sportowe.

Przypomnieć należy także, iż mimo wywołanego pandemią kryzysu w przyszłorocznym budżecie naszego miasta znowu będziemy mieli ponad miliard złotych, z których ponad 141 milionów wydane zostanie na inwestycje.