poniedziałek, 22 lipca 2019

Dobra Zmiana dla Śląska


Z udziałem posła na Sejm RP Wojciecha Szaramy, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w dniu dzisiejszym w Gliwicach umowę na modernizację ponad 300 czołgów T-72.


- Mamy do czynienia z kolejnym milowym krokiem do odbudowy potencjału polskiej armii - mówił w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania.  


W dniu dzisiejszym, w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy”  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na modernizację ponad 300 czołgów T-72. Koszt inwestycji to niemal 2 miliardy złotych.


Drodzy pracownicy, to przede wszystkim ogromna radość, że udało się dopiąć tę umowę, która daje możliwość rozwijania naszych umiejętności i utrzymania miejsc pracy tutaj w Gliwicach dla ponad tysiąca pracowników, kooperantów, dla firm które współpracują z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy – powiedział premier Matusz  Morawiecki.


Przypomnijmy, iż na prośbę szefa zakładowej „Solidarności” ZM „Bumar-Łabędy”, w lutym br. w sprawie modernizacji czołgów T-72 interpelował poseł Wojciech Szarama. Jak czytamy w złożonej wówczas interpelacji poselskiej:


Od wielu lat gliwicki Bumar-Łabędy boryka się z problemami wywołanymi z powodu braku dużych zamówień dla wojska. Podczas gdy jeszcze 10 lat temu firma zatrudniała ponad 3 tysiące osób, dziś jej załoga liczy około 850 pracowników. W ostatnich latach Bumar-Łabędy zajmuje się jedynie bieżącymi remontami czołgów dla polskiej armii, które pozwalają zakładowi przetrwać, ale nie dają możliwości rozwoju czy odbudowy kompetencji technologicznych.

Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, iż zamierza zmodernizować park maszynowy czołgów T-72M1 w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. Według MON, procesowi zostać miało poddanych 318 wozów bojowych, co oznacza 5 batalionów po 58 czołgów, a także 2 kompanie rezerwowe po 14. Decyzja o prowadzeniu prac nad ulepszeniem czołgów T-72 została podjęta w ramach rekomendacji Strategicznego Przeglądu Obronnego. Mają one być utrzymywane w linii do czasu wprowadzenia do służby generacyjnie nowego czołgu podstawowego, przewidzianego do opracowania w ramach współpracy przemysłowej. Jak informują mnie związkowcy Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy zrzeszeni w KM NSZZ „Solidarność”, w połowie stycznia br., zarząd zakładu otrzymał z MON informację, iż plany modernizacji T-72 są już nieaktualne. Zamiast modernizacji ministerstwo planuje nieznaczną modyfikację i to znacznie mniejszej ilości pojazdów. Związkowcy informują także o niepokojącym zachowaniu zakładów znajdujących się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, związanym z dostawą wyposażenia dla Wojska Polskiego – mostów na podwoziu kołowym.

W załączeniu przesyłam Panu Ministrowi pismo, jakie w dniu 28 stycznia br. skierował do mnie Przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.

Biorąc powyższe informacje pod uwagę, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:


Jaka jest opinia ministerstwa w sprawach opisanych w liście KM NSZZ „Solidarność" Bumaru-Łabędy?


Czy prawdą jest, iż MON zrezygnował z modernizacji 318 sztuk czołgów T-72, a jeśli tak, to jakimi względami kierowano się przy podjęciu takiej decyzji?


W wyniku podjętej interwencji, poseł Wojciech Szarama uzyskał wówczas zapewnienie kierownictwa MON o podjęciu przez ministerstwo prac mających na celu uruchomienie realizacji powyższego zadania. Dobra współpraca śląskich parlamentarzystów z rządem przyniosła dla naszego województwa  kolejne wymierne efekty, 2 miliardy złotych zainwestowane w remont czołgów to, jak podkreślił premier, krok milowy na drodze do odbudowy potencjału polskiej armii. Cieszę się, że na tej drodze dostrzeżone zostały Gliwice i Zakłady „Bumar-Łabędy” – powiedział Wojciech Szarama.