środa, 15 sierpnia 2018

Kolejne pieniądze dla Bytomia


To, co było niemożliwe w czasach rządu PO – PSL, stało się możliwe pod rządami PiS!


Rozpoczęła się długo oczekiwana budowa nowej strażnicy Straży Pożarnej w Bytomiu. Wartość inwestycji to 24 mln 696 tys. zł brutto, środki w całości pochodzą z budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji służb mundurowych 2017 – 2020”.

Przypomnijmy, że budowę nowej strażnicy od kilku lat obiecywali lokalni politycy. Przykładowo w roku 2014, oddanie nowej strażnicy w ciągu najbliższych 2 lat, a więc do roku 2016, obiecywali były – na szczęście – wicewojewoda Andrzej Pilot wraz z prezydentem Bytomia Damianem Bartylą. Wicewojewoda reprezentujący rząd PO – PSL odwiedził wówczas nasze miasto w związku z trwającą kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Z obietnic oczywiście nic nie wyszło i strażnica w ciągu najbliższych 2 lat nie powstała.

Sytuacja zmieniła się po wygraniu wyborów parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość. Efektem zmiany rządów jest m.in. podpisanie umowy  z wykonawcą na wybudowanie strażnicy, której powierzchnia zabudowy wyniesie  2495 metrów kwadratowych. Obiekt będzie składała się z trzech segmentów:

Segment A – trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi i pomieszczeniem WZK Urzędu Miejskiego.

Segment B – dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO, magazynami itp.

Segment C – jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne i wieża.

Zgodnie z umową wszystkie prace powinny zostać zakończone do końca października 2020 roku. W tej chwili strażacy wyjeżdżają do zdarzeń ze strażnicy przy ulicy Strażackiej, która powstała w 1904 roku i jest w złym stanie technicznym.

Komentując rozpoczęcie prac, kandydat PiS na prezydenta Bytomia Mariusz Janas powiedział: Cieszę się, iż dzięki pieniądzom, przekazanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, do końca października 2020 roku bytomscy strażacy będą mogli przenieść się do nowego, profesjonalnego obiektu. Jednakże już dzisiaj musimy zacząć zastanawiać się co zrobić z zabytkowym budynkiem Straży Pożarnej, usytuowanym przy ulicy Strażackiej. Jest oczywiste, że nie może on podzielić losów tych budynków, które bez należytej opieki popadają w ruinę. Historyczna zabudowa naszego miasta musi w końcu przestać być traktowana przez rządzących Bytomiem jak zbędny balast.