piątek, 25 maja 2018

O wsparcie dla Bytomia

W dniu dzisiejszym Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas oraz przewodniczący PiS w Bytomiu Maciej Bartków spotkali się z nowym prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Tomaszem Bednarkiem.

Tematem rozmowy był przede wszystkim proceder niezgodnego z prawem składowania odpadów w naszym mieście. Mariusz Janas przekazał Tomaszowi Bednarkowi „Czarną Księgę Odpadów w Bytomiu”, dokument przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Bartków naświetlił prezesowi WFOŚ problemy z jakimi od dawna borykają się mieszkańcy Bobrka oraz okolic składowiska miejskiego przy al. Jana Pawła II. Tomasz Bednarek poinformował przedstawicieli bytomskiego Prawa i Sprawiedliwości o różnych możliwościach współpracy miasta z WFOŚ.

Kolejną kwestią, jaką omówiono podczas spotkania była sprawa walki z niską emisją, a w tym kontekście w szczególności  dofinansowanie udzielane mieszkańcom, którzy zdecydują się na zmianę źródeł ciepła czy ocieplenie swoich budynków. Tomasz Bednarek przypomniał, iż kwestia walki o lepszą jakość powietrza jest jednym z priorytetowych działań ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które aktywnie wypełnia rządowe założenia przyjętego w zeszłego roku w ramach programu „Czyste Powietrze” Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Kolejne prace prowadzone w ramach programu już wkrótce zostaną zakończone i przedstawione publicznie.

Mariusz Janas poinformował także prezesa WFOŚ o planowanym w najbliższym czasie wystąpieniu do prezydenta Bytomia z wnioskiem o zakup specjalistycznego, niezbędnego dla skutecznej walki z procederem nielegalnego składowania odpadów, sprzętu dla Straży Miejskiej.