środa, 31 maja 2017

Milionowe kwoty i brak konsekwencji

Interpelacja radnego Mariusza Janasa do Prezydenta miasta Bytomia w sprawie możliwego uszczuplenia budżetu miasta Bytomia poprzez niedochodzenie należności przez władze MOPR w Bytomiu.
 
W roku 2015, na przełomie II i III kwartału, w miesiącach maj, czerwiec, lipiec, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu w Dziale Wsparcia Rodziny, przeprowadzony został audyt związany z kontrolą działalności tego Wydziału.
Audyt koncentrował się na analizie spraw realizowanych od początku 2013 roku do końca marca 2015 roku i oceniał efektywność i skuteczność procesu dochodzenia należności od rodziców biologicznych za pobyt ich dzieci w pieczy zastępczej. Dla jasności zgodnie z Ustawą o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej, powiat właściwy ze względu na miejsce  zamieszkania dziecka ponosi wydatki na opiekę i wychowanie dziecka umieszczonego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Należności te są następnie egzekwowane od rodziców biologicznych. Jak wykazał audyt, MOPR w Bytomiu prawie całkowicie zlekceważył ten obowiązek.  Audyt wykazał szereg nieprawidłowości i zaniedbań w procesie realizacji procesu dochodzenia należności w powyższym zakresie, w wielu sprawach nie podejmowano żadnych czynności.  Dla przykładu łączny stan odpłatności do uzyskania za pobyt dzieci w placówkach  w tamtym okresie wyniósł prawie 800 tysięcy złotych! Należy mieć na uwadze, że zadanie audytowe badało jedynie procedury, nie wiadomo jakie rzeczywiście były kwoty tych zaniedbań, z uwagi na ogromny odsetek prowadzonych spraw mogą to być nawet milionowe kwoty niedochodzonych należności. Z kontroli wynika także, że kierownictwo działu nie miało wiedzy w zakresie realizowanych działań. Zgodnie z ustawą, za naruszenie dyscypliny finansowej uznać należy między innymi nieustalenie, niedobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych. Tym samym przez zaniedbania uszczuplono bezpośrednio budżet gminy. Wobec winnych nigdy nie wyciągnięto żadnych konsekwencji, prezydent nie zlecił szczegółowej kontroli, a rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej nie dowiedział się o sprawie. 
Biorąc powyższe pod uwagę uprzejmie proszę Pana Prezydenta o odpowiedź na następujące pytania:
1.      Dlaczego nie wyciągnięto żadnych konsekwencji wobec osób winnych zaniedbań, skutkujących uszczupleniem budżetu Bytomia?
 
2.      Dlaczego po otrzymani pierwszego sprawozdania nie zlecił Pan szczegółowej kontroli i nie  powiadomił Pan Regionalnej Izby Obrachunkowej o wynikach przeprowadzonego audytu?
 
3.      Czy opisane wyżej sytuacje mają miejsce nadal?