wtorek, 25 kwietnia 2017

84 miliony dla bytomian!

Jak informuje tygodnik „Życie Bytomskie”, dzięki programowi Rodzina 500 plus w ciągu ostatnich 12 miesięcy w portfelach mieszkańców naszego miasta znalazła się dodatkowa gigantyczna kwota sięgająca aż 84 milionów złotych!

     Wprowadzony i realizowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program Rodzina 500 Plus ma za zadanie pomóc w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych. Wypłacane pieniądze mają posłużyć jako częściowe pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Program w swoim założeniu poza poprawą sytuacji polskich rodzin ma również zadanie przyczynić się do zwiększenia dzietności. Aktualnie współczynnik dzietności w Polsce wynosi 1,3 urodzeń na kobietę, a dla porównania w 1983 roku wynosił 2,42.

     Program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. To nawet 6.000 zł netto rocznego wsparcia dla dziecka.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas zapewnia,
 iż pieniędzy na wypłaty programu 500+ nie zabraknie


     Jak informuje tygodnik „Życie Bytomskie”, dzięki programowi Rodzina 500 plus w ciągu ostatnich 12 miesięcy w portfelach mieszkańców naszego miasta znalazła się dodatkowa gigantyczna kwota sięgająca aż 84 milionów złotych!

     W Bytomiu program 500+ w pierwszym roku obowiązywania objął 10 255 rodzin. W sumie mieszkańcom Bytomia wypłacono 83 miliony 994 tysiące 739 złotych. „To suma gigantyczna. Jeśli wydano ja w bytomskich sklepach oraz punktach usługowych, to powinny one odnotować o wiele większe obroty niż wcześniej” – czytamy w „Życiu Bytomskim”.

     Co ciekawe, zaledwie w przypadku 20 rodzin MOPR zmuszony był wyciągnąć konsekwencje w postaci przekazania specjalnych bonów zamiast pieniędzy. Ukarano ich za to, iż przeznaczyły środki z programu 500 plus nie na dzieci, lecz na alkohol i papierosy. Dodajmy jednak, iż – wbrew zapowiedziom totalnej opozycji parlamentarnej – skala problemu jest całkowicie marginalna.

     Komentując opublikowane przez tygodnik „Życie Bytomskie” informacje, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusz Janas wyraził zadowolenie z faktu, iż tak duża kwota wsparła budżety mieszkańców Bytomia. Zapewnił, iż według posiadanych przez niego informacji pieniądze na program są i będą w kwotach zabezpieczających wypłatę świadczeń.