poniedziałek, 10 marca 2014

Rośnie poparcie dla PiS.

Prawo i Sprawiedliwość nadal jest liderem badań opinii publicznej i z dużą przewagą wyprzedza Platformę Obywatelską. A co najważniejsze, poparcie dla PiS rośnie.Najnowszy sondaż przeprowadził TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1 i wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, to na PiS zagłosowałoby 31 proc. badanych (wzrost o dwa punkty procentowe). Platforma Obywatelska może liczyć na 26 proc. poparcia, czyli samo co w lutowym badaniu. Na trzecim miejscu jest SLD (8 proc.), ale poparcie dla Sojuszu spadło.

Według wyników sondażu - opublikowanego przez TVP Info - do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: Twój Ruch i Polskie Stronnictwo Ludowe. Oba ugrupowania cieszą się poparciem 5 proc. badanych. Partia Janusza Palikota straciła jednak aż 3 punkty procentowe.

Progu wyborczego nie przekroczyły: Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (3 proc.) i Polska Razem Jarosława Gowina (3 proc.). Do Sejmu nie weszłaby także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, na którą głosować chciało 2 proc. respondentów.

1 proc. badanych wybrałby inną partię, a 16 proc. nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Badanie preferencji partyjnych Polaków zostało zrealizowane w dniach 6-7 marca 2014 r. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków metodą wywiadu telefonicznego (CATI). Osoby, które nie wykluczyły udziału w wyborach – miały sprecyzowane preferencje lub nie były zdecydowane której partii przekazać poparcie – stanowiły 780.