wtorek, 18 czerwca 2024

O tym w bytomskich mediach nie przeczytacie...


I tak właśnie wyglądał Bytom w roku 2023. Czy można zatem udzielić za coś takiego absolutorium prezydentowi? Oczywiście nie i dlatego klub radnych PiS będzie przeciwko jego udzieleniu…

W dniu 17 czerwca odbyła się sesja absolutoryjna bytomskiej Rady Miejskiej. W jej trakcie radni dyskutowali o stanie miasta w roku 2023 oraz o wykonaniu budżetu na ten rok. Radni Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu nie poparli wniosku o udzieleniu absolutorium za rok 2023 prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Gawron wskazywał, iż przedłożony Radzie Miejskiej „Raport o stanie miasta w roku 2023” to dokument miałki, którego myślą przewodnią jest wyłącznie lansowanie obecnych władz miasta. „Czy jest w tym raporcie coś, co by wskazywało na to, iż obecna ekipa prezydenta Mariusza Wołosza miała jakąś wizję czy nowy pomysł na miasto i poprawę życia mieszkańców?” – pytał retorycznie radny Gawron.

Z kolei radny Mariusz Janas zwrócił uwagę na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej,  w opinii której przy wykonywaniu budżetu za rok 2023 doszło do złamania prawa. Uchwały tej nie przesłano, dziwnym trafem, radnym Rady Miejskiej przed sesją.

W dokumencie przeanalizowanym przez radnego Mariusza Janasa Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, iż w roku 2023 Miasto Bytom przekroczyło bez wymaganej ustawowo zgody Rady Miejskiej zaplanowany deficyt aż o  11.450.311,40zł! Jak uznała RIO:

Niedopuszczalna jest zdaniem Składu Orzekającego, sytuacja w której wykonany deficyt  przekracza zaplanowany a o źródłach jego pokrycia decyduje organ wykonawczy jednostki  samorządu terytorialnego. Ustalony przez Radę deficyt jest granicznym limitem, co oznacza, że nie  może zostać przekroczony podczas wykonywania budżetu. W ocenie Składu działanie takie narusza  wyłączną kompetencję organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, w tym przypadku  Rady Miejskiej w Bytomiu, wynikającą z przepisu art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U z 2024 r. poz. 609) i art. 212 ust. 1 pkt 3 ustawy o finansach publicznych.


Z kolei radny Maciej Bartków przypomniał te wszystkie wydarzenia, jakie miały miejsce w roku 2023, a o których nie napisano w „Raporcie”. Radny powiedział między innymi:

Szanowni Państwo

Rok 2023 Bytom rozpoczął z przytupem od podwyżki podatku od nieruchomości do maksymalnej możliwej kwoty.  Pożegnał równie mocno bowiem w dniu 27 listopada 2023 radni popierający Mariusza Wołosza przyjęli nowe stawki tego podatku. Oczywiście także w maksymalnej możliwej kwocie.

Koniec roku 2023 w Bytomiu to także taka informacja:

Według danych GUS za rok 2023 r., stopa bezrobocia województwa śląskiego wyniosła 3,7%   Najgorzej jest w Bytomiu, gdzie stopa bezrobocia to aż 8,1%

 

Ale pomimo tego w grudniu także, mieszkańcy otrzymali informację iż na wniosek Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego zostało wszczęte postępowanie w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę I zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Bytom na okres 3 lat. Podwyżka została uznana za drastyczną, jak czytam w jednym z artykułów prasowych:

Dotychczasowa kwota 15,95 zł/m3, wzrasta do 20,21 zł/m3. Okazuje się, że prawie 27% podwyżka nie jest końcem przykrych niespodzianek. Zwiększa się również co miesięczna opłata abonamentowa za wodomierze główne z 20,77 zł brutto do 54,14 zł brutto, co łącznie obciąży bytomian kwotą około 4 mln złotych rocznie.

14 grudnia 2023 r. w Bytomiu zawaliła się jedna ze ścian 3-kondygnacyjnej kamienicy przy ul. Konstytucji. Na miejsce przybyła powiatowa inspektor nadzoru budowlanego, która po przeprowadzeniu oględzin stwierdziła, że budynki przyległe nie nadają się do dalszego zamieszkania. Była to druga w 2023 roku katastrofa budowlana w tym rejonie, w marcu bowiem zawaliła się część kamienicy przy ul. Pasteura.

Z kolei we wrześniu 2023 roku doszło do katastrofy budowlanej w centrum naszego miasta. Zawalił się fragment ściany frontowej na wysokości drugiego i trzeciego piętra budynku znajdującego się na tyłach prokuratury przy ul. Sądowej.  Skala zniszczeń zapewne byłaby jeszcze większa, gdyby nie stalowe ankry spinające mury. Jak czytam w internecie:

Kamienica stanowi poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w jej pobliżu. Zielona siatka, która niegdyś zabezpieczała przechodniów przed odpadającymi elementami elewacji po wrześniowej katastrofie swobodnie zwisa w dole i niczego już nie chroni. Na parapetach pustych okien leżą luźne cegły, które w każdej chwili mogą spaść, podobnie jak deski i belki stropowe. O ile wcześniej wszystkie otwory okienne i drzwiowe były zamurowane, bądź zabite płytami, tak dziś każdy bez problemu jest w stanie wejść do środka. To cud, że jeszcze nikomu nic tam się nie stało.


29 listopada, wpis na jednym z bytomskich portali, kierowany do prezydenta Mariusza Wołosza:

Dzień dobry, pozwoliłam sobie tutaj do Pana napisać, ponieważ sytuacja jest dość nietypowa. We wrześniu tego roku po raz pierwszy złożyłam wniosek na komisję lekarska do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jest listopad w sumie już końcówka i co się dowiedziałam, że owszem komisja się odbędzie ale w przyszłym roku w styczniu bądź lutym, ponieważ miasto nie ma pieniędzy na komisję i jest mało lekarzy. Tak sobie myślę że, są momentami ważniejsze sprawy niż jarmarki i inne mile dla oka innych ludzi rzeczy. Na ten moment jest jeszcze w miarę dobrze, bo do marca przyszłego roku mam orzeczenie na córkę , na którą pobierz świadczenie. Ale tak sobie myślę będąc mama trójki dzieci niepełnosprawnych, gdzie dwoje w tym roku zostało dodatkowo zdiagnozowane pod kątem Aspargera, że jak przyjdzie zmierzyć mi się z wnioskiem o niepełnosprawność córki, na którą otrzymuje świadczenie, zostanę dobre pół roku bez środków do życia.

 

Kolejną, bulwersującą mieszkańców sprawą było najnowsze Audi A6 dla Mariusza Wołosza

Gigantyczny deficyt budżetowy, miejski Szpital numer 1 zadłużony na kwotę prawie 3. milionów złotych. Dyrektorzy szkół w Bytomiu zgłaszają, że mają problem z kupnem najbardziej podstawowych artykułów takich jak papier toaletowy czy papier do ksero.

Te problemy nie przeszkodziły jednak w zakupie czy raczej w wyleasingowaniu nowego Audi A6 z miejskiej kasy.   „auto jest używane między innymi do rozwożenia dowodów osobistych do osób starszych. W nowym Audi komfort nie ma znaczenia - takie informacje przekazała rzeczniczka miasta portalowi Tarnowskie Góry - serwis informacyjny

Październik:

Na ulicy Królowej Jadwigi 8 sypie się tynk, to jest droga, którą dzieci chodzą do szkoły. Strach chodzić pod tym budynkiem, mogliby to zabezpieczyć. Chwila i tragedia jak spadnie na dziecko

Ulica Nawrota miało być tak pięknie. Chodniki i ulica zostały zmniejszone, a pas zieleni miał wyglądać pięknie, a rośnie zielsko, nie wspomnę o drzewach, które zostały posadzone i uschły- pisze  Katarzyna.

Ulica Karola Miarki, Kto odpowiada za czystość tego odcinek chodnika

Smród, śmieci i krzaki, które za chwilę zajmą chodnik

Wrzesień 2023, Kibice Polonii Bytom alarmują:

Chcielibyśmy się odnieść do współpracy na linii klub kibice...

Czy zdajecie sobie sprawę, że na dwa tygodnie przed meczem zarząd się obudził, że jest mecz inauguracyjny i chciał się spotkać, aby omówić to wydarzenie i rozpocząć jego promocję? Podobnie było z prezydentem, u którego byliśmy na 10 dni przed meczem, aby przedstawić sytuację jaka jest na linii zarząd-kibice, niestety nic z ustaleń z władzami nie zostało spełnione.

Sektor dla najbardziej fanatycznych kibiców nie jest przystosowany do wieszania flag, które są dla nas wszystkich priorytetem i rzeczą świętą. Nikt w spółce nie pomyślał o tym przy projektowaniu obiektu, w którym miejscu będą siedzieć kibice, którzy przez nieudolność prezesa musieli przez całe wakacje jeździć co tydzień na mecz wyjazdowy i przemierzyć łącznie ponad 4000 km, bo oddanie obiektu do użytku się opóźniło o bagatela pół roku... a finalnie i tak nie jest on skończony!

Wobec tego postanowiliśmy sami z własnych środków stworzyć instalacje do wieszania flag, poświęcając swój czas i pieniądze, co zostało na końcu ocenione przez kierownika ds. bezpieczeństwa, notabene byłego funkcjonariusza milicji, jako nie spełniające wymogów i grożące utratą gwarancji na obiekt.

Kolejna sprawa to stoisko Sklep SKK PB , które jest nieodzownym elementem meczów domowych Polonia Bytom Chcieliśmy jak zawsze ustawić je w centralnym miejscu na obiekcie, aby każdy miał do niego dostęp, jednak ponownie nikt w spółce o tym nie pomyślał i stworzono zbyt wąskie korytarze za sektorami, a dodatkowo zamknięto bramki pomiędzy sektorami. Stoisko SKKPB zostało tego dnia ustawione pod pomnikiem śp. Edwarda Szymkowiaka, ponieważ finalnie zabroniono nam wjazdu na teren obiektu przez kierownika ds. bezpieczeństwa. Jeszcze wcześniej Prezes zaproponował nam miejsce naprzeciw kas biletowych na nieubitej ziemi i jeszcze chciał umowę najmu za te uwłaczające warunki, co było dla nas nie do przyjęcia!

Także w sierpniu dowiedzieliśmy się, iż Polonia Bytom nadal nie będzie grała w Polskiej Hokej Lidze. Jak poinformował Adam Fras, prowadzone podobno przez prezydenta Mariusza Wołosza rozmowy z potencjalnymi sponsorami nie zakończyły się one pomyślnie. Jak czytam na portalu Hokej.net:

Rządzący miastem nie ujawnili jednak z jakimi podmiotami były prowadzone rozmowy oraz jak one przebiegały. Nie poinformowali również, jakie mają pomysły na to, aby skutecznie zainteresować potencjalnych sponsorów bytomskim hokejem. Czy klub sześciokrotnych mistrzów Polski wróci w końcu na należne mu miejsce?

Dzisiaj wiemy, że nie wrócił.


 

Czerwiec to protest pracowników MOPR w Bytomiu. Przybyli pod urząd miejski pracownicy MOPR skandowali:

Dużo obiecałeś, a grosze nam dałeś;  Ciężko pracujemy, ochłapy dostajemy, Dla innych miałeś, nam nic nie dałeś.

Prezydent Mariusz Wołosz nie wyszedł do pracowników.

Rok 2023 to także rok drwala w Bytomiu. Pamiętacie chyba Państwo wszyscy protesty ekologów, ale i niezaangażowanych mieszkańców w kwestii wyrżnięcia kilkudziesięciu drzew na ulicy Piekarskiej? Na Mapie drzew Bytomia czytam:

Jeśli zastanawiacie się co słychać w sprawie drzew z ulicy Piekarskiej to mamy niestety złe wieści: finalnie udało się uratować 𝗷𝗲𝗱𝘆𝗻𝗶𝗲 𝟮 𝗱𝗿𝘇𝗲𝘄𝗮. Reszta została wycięta.

Zamiast zielonych drzew - ogromne słupy trakcyjne.

W miejscu starych drzew nie zostaną zasadzone nowe - tego projekt nie przewiduje.

Nowe nasadzenia pojawią się tylko w okolicach skrzyżowań.

I to wcale nie koniec smutnych wieści: nie łudźmy się, że będą to  duże, szlachetne drzewa. Nic z tych rzeczy. Spełnia się najczarniejszy scenariusz: na obrzeżach tej ulicy pojawią się tylko wątłe, rachityczne mini drzewka, które nadają się raczej do przydomowych ogrodów aniżeli do miast.

Wraz z radnym Andrzejem Kędzierskim złożyliśmy wówczas – w maju 2023 roku – wniosek o przekazanie nam zgody marszałka na tę wycinkę i zgody tej nie otrzymaliśmy z MZDiM do dzisiaj. Tak wygląda bytom Mariusza Wołosza. 

Rok 2023 to także rok ukrywania przed mieszkańcami istotnych informacji, zwłaszcza tych, dotyczących Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. To rok, w którym BPK przyjęło – podobno – kuriozalną uchwałę o objęciu tajemnicą przedsiębiorstwa niemal wszystkiego co dzieje się w tej spółce, a szczególnie tego co dzieje się na składowisku. A przecież po wykryciu przeze mnie i Waldemara Gawrona sprawy przyznania niewielkiej, bodaj dwuosobowej spółeczce nie wykonującej dla Bytomia żadnej działalności ogromnych, dumpingowych można rzec rabatów na dostarczanie odpadów do Bytomia działalność składowiska powinna być całkowicie transparentna i przejrzysta tym bardziej dla radnych. Tak, niestety, nie jest i rok 2023 to cykl odmów udzielenia informacji dotyczących działalności składowiska. Mieszkańcy i działający w ich imieniu radni nie wiedzą zatem kto, ile, jakie ilości i w jakich cenach odpady przywozi na miejskie składowisko.

I tak właśnie wyglądał Bytom w roku 2023. Czy można zatem udzielić za coś takiego absolutorium prezydentowi? Oczywiście nie i dlatego klub radnych PiS będzie przeciwko jego udzieleniu.