piątek, 11 sierpnia 2023

Wojciech Szarama o bytomskich zabytkach


Wbrew przekazywanym przez władze Bytomia informacjom, Rząd Polski nie zapomina o Bytomiu, o czym przecież możemy przekonać się na każdym kroku. Tak duża ilość inwestycji nie byłaby jednak możliwa bez aktywności i skuteczności parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, aktywnie zabiegających o ciągłe zwiększanie środków rządowych, płynących do samorządów...

Na lipcowym posiedzeniu Sejmu dokonano nowelizacji ustawy okołobudżetowej, przygotowanej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.  Dzięki temu samorządy jeszcze w tym roku otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Zmiana ustawy nastąpiła m.in. dzięki inicjatywie Rady Doradców Premiera, której jestem członkiem. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami Bytom otrzyma ponad 53 miliony złotych.

To nie pierwsze wsparcie jakie nasze miasto otrzymuje w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. W Bytomiu, od roku 2016, budżet Bytomia wzrósł o kilkaset milionów złotych, a dodatkowe środki zostały skierowane do miasta na przeprowadzenie poważnych inwestycji, które dzisiaj albo zostały już ukończone, albo też są w trakcie realizacji. Całość środków finansowych, jakie zostały skierowane do Bytomia, w postaci wsparcia rodzin, dofinansowania do inwestycji, tarcz itp., w okresie od 2016 do połowy 2023 roku to ponad 1 miliard 149 milionów złotych.

Podobnie, na niespotykaną wcześniej skalę, polski rząd wspiera remonty i modernizację bytomskich zabytków. W tym kontekście wskazać należy chociażby na remont budynku Muzeum Górnośląskiego, dofinansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rozpoczął się gruntowny remont Opery Śląskiej, finansowany w większości przez Województwo Śląskie, ale także przez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Rewaloryzacji doczekał się również secesyjny budynek IV LO, znajdujący się przy pl. Sikorskiego, w którym dokonano rewitalizacji przyziemia. Prace zostały sfinansowane niemal w całości z budżetu państwa. Ich całkowita wartość wyniosła ponad 740 tysięcy, a wkład miasta ograniczył się do zaledwie 7 800 złotych.

Każdy z nas dostrzega także piękno naszej Szkoły Muzycznej, która olśniewa po przeprowadzonej rewitalizacji. Neogotycki gmach, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, a zarazem najstarszym budynkiem szkolnym w Bytomiu, został wszechstronnie zrewitalizowany kosztem niemal  4,5 mln zł. Placówka otrzymała na remont dotację pochodzącą z programu inwestycyjnego Ministerstwa Finansów, a we wspaniale odrestaurowanej auli stanął, ufundowany w ramach rządowego programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, fortepian marki Kawai. Kosztujący 650 tysięcy złotych instrument został zbudowany ręcznie z najlepszych materiałów przez najbardziej wykwalifikowanych specjalistów w Japonii.W ostatnich dniach Bytom otrzymał także ponad 4 miliony złotych w ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Dzięki tym pieniądzom wyremontowane zostaną rozbarskie kamienice przy ul. Musialika 1-3, w których powstanie 16 lokali z przeznaczeniem na najem komunalny.

Wbrew przekazywanym przez władze Bytomia informacjom, Rząd Polski nie zapomina o Bytomiu, o czym przecież możemy przekonać się na każdym kroku. Tak duża ilość inwestycji nie byłaby jednak możliwa bez aktywności i skuteczności parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, aktywnie zabiegających o ciągłe zwiększanie środków rządowych, płynących do samorządów. Jest także dowodem na skuteczność dobrej współpracy rządu z samorządem. Niestety, w ostatnich miesiącach obserwujemy odejście bytomskiego samorządu od tak prowadzonej polityki i odrzucenie możliwości współpracy dla dobra Bytomia. Przykładem może być bezpodstawny atak na polski rząd związany z brakiem ujęcia Bytomia w rozstrzygnięciu I etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Władze miasta złożyły zbyt wiele wniosków na zbyt duże kwoty. Część z nich zasługuje na wsparcie, jak np. renowacja kościoła św. Wojciecha, wyceniona na 3 i pół miliona złotych, ale wydaje się, że remont wejścia do Urzędu Miejskiego, wyceniony na 3 miliony 430 tysięcy zł., nie musi być finansowany z budżetu państwa.

26 lipca ruszył II nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jednostki samorządu terytorialnego mają czas na ich złożenie do 16 sierpnia. Wszystkie podmioty, a przede wszystkim władze Bytomia zachęcam do kontaktu z moim Biurem Poselskim w celu uzyskania pomocy przy tworzeniu lub modyfikacji tych dokumentów. Pamiętać bowiem trzeba, iż tylko nieliczne, bardzo dobrze umotywowane wnioski mają szansę na uzyskanie wielomilionowych dotacji. Szkoda, że w procesie zgłaszania propozycji w I etapie zabrakło woli współpracy samorządu z posłem z Bytomia, że zabrakło dodatkowej argumentacji w tak ważnej kwestii. Zachęcam zatem do konsultacji swoich propozycji. W sytuacji, kiedy Bytom stoi przed możliwością pozyskania kolejnych funduszy, atakowanie rządu jest bowiem zabiegiem przeciwskutecznym.