poniedziałek, 2 marca 2020

Wizyta Prezydenta


Ponad 1000 mieszkańców Bytomia witało Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w sobotę (29 lutego) odwiedził nasze miasto.Jak relacjonuje portal bytomski.pl:


Andrzej Duda podczas przemówienia kierowanego do bytomian przypomniał historię naszego miasta. – Bytom jest jednym z pięciu największych miast w całej Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Jest też jednym z najstarszych miast, bo jak sięgnie się w historię, to pierwsza wzmianka o Bytomiu pochodzi z 1123, 1125 roku. Co dziwne, a dla mnie radosne, Bytom był wtedy zatwierdzony jako jeden z ważnych ośrodków w dobrach benedyktynów tynieckich, czyli krótko mówiąc był zaliczany do Małopolski, czyli do mojej krainy, z której pochodzę – zaczął prezydent. – Jednak już w 1177 roku został przekazany przez Kazimierza Sprawiedliwego Mieszkowi Plątonogiemu, księciu opolskiemu i od tego czasu jest częścią Górnego Śląska – dodał. Prezydent przypomniał także o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o Powstaniach Śląskich. – Walczono wówczas o to, żeby Bytom przynależał do Polski. To tutaj znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy, na czele którego stał Wojciech Korfanty – mówił Andrzej Duda.
Po przypomnieniu dziejów Bytomia aż po dzień dzisiejszy, nastąpiła część związana z omówieniem reform wprowadzonych podczas mijającej kadencji. Padło też wiele obietnic. Prezydent zapowiedział m.in. rozbudowę dróg północ-południe, portów w Gdyni, Gdańsku, Świnoujściu i Szczecinie, dalszą modernizację armii i zakup samolotów F-35. – Przywracamy posterunki policji, tam gdzie zostały zlikwidowane, modernizujemy policję, która dostaje nowe radiowozy, wyposażenie, a wszystko po to, żeby mogli lepiej służyć i żebyśmy my byli bezpieczniejszy. Podobnie jest ze strażą graniczą i strażą pożarną – mówił prezydent. Zapowiedział też, że strażacy ochotnicy będą otrzymywali następne transze nowych samochodów. - Jeżeli przychodzą ludzie i ochotniczo ratują nasze życie oraz mienie, to należy im się dobry sprzęt – dodał. - Ja bym chciał, żebyśmy zarabiali tak, jak na Zachodzie, wtedy nikomu już nie będzie opłacało się wyjeżdżać – powiedział prezydent.
Nie zapomniano też o seniorach, którzy mogą liczyć na podwyżki. Jak zaznaczył prezydent, najniższa emerytura jeszcze do niedawna wynosiła 1100 zł. W sobotę padła jednak zapowiedź, że teraz stawka ta została podniesiona o 100 zł. Co więcej, od tego momentu ich konta co roku będzie zasilała także trzynasta emerytura, którą w ubiegłym roku wypłacono po raz pierwszy, a kolejna wypłata świadczenia dla większości Polaków nastąpi jeszcze w kwietniu, a dla części w maju. Prezydent nie omieszkał też wspomnieć o podwyżce najniższego wynagrodzenia. - W 2015 roku najniższe wynagrodzenie wynosiło 1750 zł, a dziś to 2600 zł, więc suma ta wzrosła o prawie o 900 zł – zaznaczył Andrzej Duda.
Nie obyło się jednak bez incydentów, a w konsekwencji interweniować musiała policja. - Najbardziej cieszy mnie jeszcze i to, że Pan Prezydent mógł przemawiać w spokoju. Garstka zawodowych protestujących, która przyjechała za nim z Wodzisławia, zaraz po tym, gdy nie usłuchali moich próśb o nie zakłócanie obecnym możliwości spokojnego i kulturalnego wysłuchania Prezydenta Andrzeja Dudy została przeze mnie wykluczona - na podstawie stosownych zapisów ustawy Prawo o zgromadzeniach - ze zgromadzenia, a po nie zastosowaniu się do żądania opuszczenia miejsca, zostały podjęte czynności przez obecną na miejscu Policję – napisał radny Maciej Bartków w mediach społecznościowych. Przypomnijmy, że to właśnie radny Bartków przed tygodniem spotkał się z Andrzejem Dudą i zaprosił prezydenta do Bytomia.

 https://www.bytomski.pl/polityka/24811-prezydent-andrzej-duda-w-bytomiu


foto: Mirosław Szostak