poniedziałek, 9 września 2019

Miliony dla Bytomia


Kolejne inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu!
Niedawno pisaliśmy, iż Bytom pozyskał kolejne środki finansowe na inwestycje sportowe w mieście. W dniu 8 lipca podczas konferencji prasowej w Biurze Promocji Bytomia wiceminister sportu Jan Widera ogłosił, że nasze miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki 15 mln zł dofinansowania na budowę nowoczesnej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego. Dzisiaj wiemy, iż było to tylko preludium dla kolejnych dofinansowań dla bytomskich projektów.


W dniu 9 września br. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz poseł na Sejm RP Wojciech Szarama poinformowali, iż Bytom, w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, otrzymał kolejne pieniądze na remonty i przebudowy dróg. Z pomocą rządu wyremontujemy w naszym mieście ulice Świętej Elżbiety, Musialika, Wojciechowskiego, Mochnackiego, Reptowską oraz Szyby Rycerskie. Dofinansowanie sięga od 50% do 80%. Przykładowo przebudowa ulicy Wojciechowskiego zyska wsparcie rządowe w kwocie aż 2 202 000 zł.
Kolejne wsparcie otrzymają także inwestycje sportowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało 428 000 złotych na modernizację kortów tenisowych „Górnika” Bytom, a podobną kwotę  otrzyma Szkoła Podstawowa nr 54 w Miechowicach na modernizację basenu służącego uczniom tej szkoły. Szczególną aktywnością w tej sprawie wykazał się radny Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu Maciej Bartków, który, przy wsparciu posła Wojciecha Szaramy prowadzi z MSiT także rozmowy dotyczące przyszłości stadionu „Polonii” Bytom przy ulicy Olimpijskiej.


Z kolei bytomski Szpital Specjalistyczny przy ulicy Żeromskiego otrzymał od Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 400 tys. złotych na zakup nowego ambulansu. Zakup odbędzie się w ramach programu wymiany ambulansów, stanowiącego część reformy systemu ratownictwa medycznego. Zgodnie z założeniami, rozdysponowanych zostanie ponad 200 nowych karetek. Innowacyjne pojazdy zapewnią bezpieczeństwo nie tylko pacjentom, ale przede wszystkim zapewnią komfort pracy zespołom ratownictwa medycznego.


Rząd stale inwestuje w Bytom, widać zatem jak ważny jest wybór właściwych władz naszego kraju. Przypomnę, iż w ciągu ostatnich 3 lat  wpływy do budżetu naszego miasta z podatków PIT i CIT, w porównaniu do ostatniego roku rządów PO, wzrosły o 45 milionów złotych! W roku 2015 dochody te wyniosły 162 miliony, a w 2018 już 193 mln złotych. Z kolei zliczając wszystkie pieniądze, jakie trafiły do Bytomia i jego mieszkańców za pośrednictwem programów rządowych i dotacji, kwota jest jeszcze bardziej astronomiczna. Mówimy tu bowiem już o ponad pół miliarda złotych – powiedział poseł Wojciech Szarama, reprezentujący wraz z senatorem Andrzejem Misiołkiem nasze miasto w Parlamencie.