wtorek, 18 lutego 2014

Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum!

PiS zebrało już ok. 50 tys. podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum ws. Lasów Państwowych oraz renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w kwestii sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Podpisy zbieramy także w Bytomiu!


Zastępca rzecznika PiS Marcin Mastalerek tłumaczy, że wniosek ws. referendum będzie inicjatywą obywatelską, co oznacza, że PiS musi uzbierać pod nim 500 tys. podpisów obywateli. W sprawie zarządzenia referendum na wniosek obywateli decyduje Sejm uchwałą podjętą bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Lasów Państwowych, a także na pytanie, czy są za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce.

Poseł PiS Jan Szyszko ocenił, że koalicja PO-PSL w tempie ekspresowym „zdestabilizowała” Lasy Państwowe. Według polityka umożliwi to rozpoczęcie procesu sprzedaży terenów Lasów Państwowych, których jest 7 mln hektarów. Chodzi o znowelizowaną przez Sejm ustawę o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 r. wpłacą do budżetu po 800 mln zł rocznie. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Środki te mają być przeznaczone w większości (1,3 mld zł) na budowę i remonty dróg lokalnych. Nowela czeka teraz na podpis prezydenta.

PiS zaczął zbierać podpisy 30 stycznia. Na konferencji prasowej poinformowano, że do wtorku wpłynęło ponad 3 tys. listów z podpisami ws. referendum. PiS szacuje, że jest to ok. 50 tys. podpisów. Podano, że podpisy zbierają m.in. Koła Radia Maryja, związki zawodowe, Lasy Państwowe, Koła Polskiego Związku Łowieckiego, Kluby „Gazety Polskiej” i niezależne organizacje ekologiczne. 

Podpisy pod wnioskiem o referendum złożyć można także w Bytomiu, w Biurze Poselskim Posła Wojciecha Szaramy, plac Kościuszki 10/1a.